Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠTÍHLÝ A SVIŽNÝ
Všichni masožravci však nebyli obři jako přislušníci rodu Allosaurus. Rod Coelophysis zahrnoval jedny z nejstarších dinosaurů. Tito plazi měli velmi lehce stavěnou kostru a dosahovali výšky "pouhých" 3 m. Dlouhé a štíhlé nohy nesly tělo a páteř přecházela do tenkého ocasu. Lebku vylehčovala typická "okna". Tento plaz byl nesporně dobře vybaven pro rychlý pohyb po zadních končetinách.

 

Karnosauři (skupina Carnosauria) zastupovali ve světě dinosaurů nebezpečné šelmy. Stejně jako jiní aktivní lovci byli vybaveni svalnatým tělem a mohutnými, silnými končetinami. Někteří byli vysocí jako dům a patřili mezi největší obratlovce, kteří se pohybovali po dvou končetinách. I ti karnosauři, kteří se živili mršinami, potřebovali sílu k tomu, aby odtrhli obrovské sousto z těla kořisti. Typické pro tyto dravé masožravce byly ostré zuby a drápy, jimiž napadali jiná zvířata nebo bojovali v soubojích. Jedním z nejrozšířenějších karnosaurů byl Allosaurus, který žil před 150 - 140 milióny let. V jednom lomu v Utahu byly nalezeny kosti více jak 60 jedinců. Allosaurus mohl dorůst velikosti až 11 m a dosáhnout hmotnost 2 tun. Vzhledem ke svým rozměrům však patrně nebyl schopen rychlého pohybu na dlouhé vzdálenosti.

 

 

KRÁL
Tyrannosaurus rex je pravděpodobně nejznámějším a nejobávanějším karnosaurem. Měřil impozantních 15 metrů, měl masivní lebku a mocné čelisti s pilovitými zuby, až 18 cm dlouhými. Měl tenké "ruce", kterými si pravděpodobně pomáhal, když se zvedal z polohy vleže.

 

 

DIMETRODON
je pelykosaur s poměrně velkou, vysoce klenutou lebkou. Očnice byly posunuty značně nazad. Tlama byla vyzbrojena ostrými diferencovanými zuby, zvláště v horní čelisti. V přední části tlamy byl menší počet zubů určených ke kousání nebo rvaní kořisti (funkčně srovnatelných s řezáky savců), za nimi pár silných "špičáků" a pak dvanáct drobnějších zubů. Krční a hřbetní obratle mají dlouhé, vesměs ostře zakončené trny, mezi nimiž byl za života zvířete napjat kožní lem s termoregulační funkcí. Podle chrupu lze soudit, že Dimetrodon byl dravec, který lovil menší plazy a obojživelníky. Termoregulační zařízení mu umožňovalo zachycovat sluneční záření, takže jeho tělo se rychle ohřálo a Dimetrodon mohl zaútočit dříve, než kořist ještě zmalátnělá nočním chladem byla schopna uprchnout. Ve stínu se pak mohl Dimetrodon rychle zbavovat přebytečného tepla.
Tělesné rozměry: celková délka 2,5 - 3 m
Geologické stáří: starší perm
260 miliónů let
Geografické rozšíření: Severní Amerika (Oklahoma, Texas)

 

DEINONYCHUS
byl objeven teprve nedávno u města Billings v USA. Z velkého počtu nalezených kostí bylo možno sestavit čtyři kompletní kostry, které ukazují, že deinonychus byl lehce stavěný běžec, pohybující se pouze po zadních končetinách. Dlouhý ocas byl zpevněn četnými osifikovanými šlachami, takže byl jen málo pohyblivý a sloužil k udržování rovnováhy při běhu. Přední nohy deinonycha byly tříprsté, vyzbrojené ostrými drápy. Pohyblivá zápěstí umožňovala uchopení kořisti. Zadní končetina byla velmi specificky utvářena. Druhý prst byl sice krátký, ale byl vyzbrojen srpovitým drápem až 10 cm dlouhým, značně pohyblivým, který zřejmě sloužil jako zbraň. Při běhu ho mohl Deinonychus přitáhnout těsně k nártu, takže se nedotýkal země. Deinonychus byl dravec, který lovil bipední býložravé dinosaury. Svou kořist štval a po dostižení ji zachytil do předních pohyblivých končetin a srpovitým drápem zadní nohy jí rozpáral břicho. Hromadné nálezy kostí deinonychů potvrzují, že deinonychové žili a lovili ve smečkách.

Tělesné rozměry: celková délka 3 m
Geologické stáří: starší křída
100 miliónů let
Geografické rozšíření: Severní Amerika (Montana)

 

 

CERATOSAURUS
je ve stavbě mozkovny mnohem pokročilejší než geologicky mladší karnosauři (např. Tyrannosaurus). Na nosních kostech za nosními otvory měl hřebenovitý výstupek, který byl za života jedince pokryt rohovinou a společně s vystouplými horními okraji očnic dodával hlavě ceratosaura bizarní vzhled. Zuby byly typicky karnosauří: ploché, dýkovité, horní větší než dolní. Přední končetiny byly krátké, čtyřprsté, poměrně primitivní. Ceratosaurus se pohyboval výhradně po zadních končetinách, které byly silné a tříprsté. Na hřbetě podél páteře měl úzké kostěné desky, snad rudiment pancíře. Ceratosaurus se běžně řadí mezi karnosaury, ale některé znaky (např. stavba obratlů a pánve) připomínají spíše celurosaury. To by nasvědčovalo blízké příbuznosti obou skupin, přestože jejich vnější vzhled je diametrálně rozdílný.
Tělesné rozměry: celková délka 5 - 6 m
Geologické stáří: mladší jura
150 miliónů let
Geografické rozšíření: Severní Amerika (Colorado)